Chcesz kupić czujnik czadu? Zobacz, na co powinieneś zwrócić uwagę

Poniedziałek, 9 Listopad 2015

Czad to niebezpieczny, bezwonny gaz, który każdego roku w sezonie grzewczym zbiera śmiertelne żniwo. Łatwo zatruć się nim w pomieszczeniach z wadliwą wentylacją. Czujnik czadu to niewielki wydatek, który może ocalić życie. Sprawdź, jak wybrać urządzanie, które ochroni Cię przed zagrożeniami.

Detektor tlenku węgla powinno się zamontować we wszystkich pomieszczeniach, gdzie znajdują się urządzenia emitujące spaliny. Szczególnie należy mieć na względzie te, w których spędzamy najwięcej czasu, takie jak sypiania, salon czy łazienka.

Gdzie zamontować czujnik czadu?

Czujnik czadu będzie skuteczny tylko wtedy, kiedy zostanie zamontowany w odpowiednim miejscu. Poprawnie umiejscowiony detektor to taki, który znajduje się na wysokości powyżej wszystkich drzwi i okien. Jeśli jest ulokowany na ścianie musi być oddalony co najmniej o 15 cm od sufitu, a gdy znajduje się na suficie należy odsunąć go o minimum 30 cm od najbliższej ściany.

W pomieszczeniach, w których znajduje się urządzenie emitujące spaliny czujnik należy umieścić w odległości od 1-3 m od jego krawędzi. W innych pokojach należy zamontować go tam, gdzie najczęściej przebywają ludzie. Na niewielkich przestrzeniach, np. w przyczepach campingowych lub kawalerkach, detektor należy ulokować w sąsiedztwie miejsca do spania, w jak największym oddaleniu od przestrzeni kuchennej.

Czym kierować się wybierając detektor tlenku węgla?

Kupując detektor, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to czy posiada certyfikację, która gwarantuje bezawaryjne funkcjonowanie urządzania. Koniecznie należy sprawdzić okres gwarancji i eksploatacji, który w przypadku wysokiej jakości detektorów wynosi 7 lub 10 lat. Warto także, aby czujnik miał niewyjmowane baterie, dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, w której któryś z domowników pożyczy je, dezaktywując urządzenie. Wybierając czujnik, należy się też upewnić, że jest on wyposażony w funkcję autokontroli, która powiadomi o ewentualnych awariach. Trzeba pamiętać również o tym, że detektor montowany w łazience musi mieć klasę IP44 (określa ona działanie urządzenia w warunkach wilgoci). 

 

Strefa dziecka
Kapcie ochronią rodziców przed LEGO

Kapcie ochronią rodziców przed LEGO

Wtorek, 12 Styczeń 2016
Dziecięcy pokój bywa pełen niebezpieczeństw dla... rodziców. Chyba każdemu opiekunowi zdarzyło się nadepnąć na klocek...
Drobiazgi, które ustrzegą dziecko przed domowymi wypadkami

Drobiazgi, które ustrzegą dziecko przed domowymi wypadkami

Wtorek, 29 Grudzień 2015
Dla dziecka, które dopiero poznaje świat, przedmioty wokół są niebywale ciekawe. Maluch pragnie wszystkiego dotknąć,...
Kaspersky Safe Kids pomaga rodzicom chronić ich dzieci

Kaspersky Safe Kids pomaga rodzicom chronić ich dzieci

Wtorek, 22 Grudzień 2015
Obecnie, gdy znaczna część życia dziecka przebiega na nienadzorowanej aktywności online, rodzice muszą znaleźć dodatkowe...
Rybka MiniMini poleca przepisy na zdrowe posiłki

Rybka MiniMini poleca przepisy na zdrowe posiłki

Wtorek, 1 Grudzień 2015
„Gotuj z rybką MiniMini” to program promujący prawidłowe nawyki żywieniowe. Dzieciaki, razem z wesołą rybką,...