Gdy nieznajomy puka do drzwi

Wtorek, 17 Marzec 2015

Poczucie bezpieczeństwa jest ważnym aspektem ludzkiego życia. Ażeby jednak móc być bezpiecznym, nasze codzienne zachowanie musi być rozważne, a my sami powinniśmy być nieufni i ostrożni.  Szczególnie w sytuacjach, kiedy do drzwi puka nieznajomy. 

Bądź ostrożny i nie daj się oszukać!

Mieszkanie, czy dom jest naszą twierdzą. Od zarania wieków oszuści podejmują próby sforsowania wejścia do niej. Podając się za członków rodziny, czy też przedstawicieli fundacji, pracowników administracji lub różnego rodzaju instytucji, próbują wtargnąć do mieszkania upatrzonej wcześniej osoby. Podstawowym celem oszustów jest chęć okradzenia niczego nie spodziewającej się, ufnej ofiary. Najważniejsze to nie dopuścić do wejścia złodzieja do naszego domu, czy mieszkania. 

Każdego roku policja radzi obywatelom, na co zwracać szczególną uwagę podczas rozmowy z nieznajomym, który niespodziewanie zapuka do naszych drzwi i jak ustrzec się przed próbą okradzenia naszego domu. Co zrobić, aby móc czuć się bezpiecznie i żeby nasze mieszkanie stało się trudnym do sforsowania, bezpiecznym domem?

Po pierwsze – zainwestuj w monitoring

Wszyscy zastanawiamy się co zrobić, by we własnym domu czuć się bezpiecznie. Świat pędzi naprzód, oferując nam coraz to nowsze rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo. Monitoring domu jest usługą, która w znacznym stopniu może podnieść komfort spokojnego, bezpiecznego życia. Decydując się na montaż kamery przed drzwiami domu, lub na wejściu na posesję - przed płotem ją okalającym powodujemy, iż mieszkańcy domu czują się w nim swobodnie, a złodzieje nie podejmują prób włamania wiedząc, iż ciężko będzie im sforsować zamontowane zabezpieczenia. Kamery w domu są zatem gwarantem spokoju, mogą zapobiec próbom włamania, a nawet samym kradzieżom. 

Kamery monitoringu obejmują swym zasięgiem również teren przynależny do domu, włączając w to garaż, parking oraz bramę wjazdową, dzięki czemu nie tylko wnętrze, ale i tereny zewnętrzne należące do nas, są chronione przed wtargnięciem osób niepowołanych.

Często zastanawiamy się jak zabezpieczyć swój dom przez nieznajomymi gośćmi? Specjaliści radzą, by zintegrować system monitoringu z systemem alarmowym, przez co z podwójną siłą uderzymy w nieuczciwego napastnika, chcącego zakłócić spokój naszego domowego ogniska.

Po drugie - bądź czujny,  nie lekceważ zagrożenia

Złodzieje i oszuści wciąż szukają nowych sposobów na wtargnięcie do Twojego domu. Bądź zatem czujny i nie lekceważ podejrzanych sytuacji, w których nieuczciwe osoby odgrywają swoje, wcześniej przygotowane role.

Pamiętaj, że jeśli nieznana osoba podaje się za pracownika administracji, czy członka fundacji,  na rzecz której zbiera fundusze czy podpisy, zażądaj dokumentu potwierdzającego jej tożsamość. Bądź nieufny, jeśli nagle odwiedzi cię osoba podająca się za przyjaciela sprzed lat  lub bardzo dalekiego krewnego. Życie pokazuje, że osobami tymi są najczęściej oszuści chcący cię okraść.

Przykłady oszustw można mnożyć. Przez policję znany jest między innymi sposób włamania na tak zwanych specjalistów sprawdzających przewody wentylacyjne. Podczas rzekomych czynności związanych z przeglądem, jeden z oszustów towarzyszy ofierze, a drugi plądruje mieszkanie. 

Nie wpuszczaj do domu obnośnych sprzedawców – oni także mogą okazać się oszustami chcącymi okraść twoje mieszkanie. Ale przede wszystkim nie ryzykuj – jeśli zdarzy się, że złodziejom uda się wejść do twojego domu, nie daj poznać po sobie, że ich zdemaskowałeś i pod żadnym pozorem nie wpadaj w panikę. Bądź spokojny, jednak zaraz po ich wyjściu zadzwoń po policję. Jeśli mieszkasz w bloku lub domu wielorodzinnym, poproś o pomoc sąsiada, większa ilość osób najczęściej płoszy oszustów, którzy chcą uniknąć demaskacji. 

Bądź czujny i zachowaj ostrożność, dla własnego dobra. I pamiętaj, że najważniejsze jest Twoje życie i bezpieczeństwo!

 

Strefa dziecka
Kapcie ochronią rodziców przed LEGO

Kapcie ochronią rodziców przed LEGO

Wtorek, 12 Styczeń 2016
Dziecięcy pokój bywa pełen niebezpieczeństw dla... rodziców. Chyba każdemu opiekunowi zdarzyło się nadepnąć na klocek...
Drobiazgi, które ustrzegą dziecko przed domowymi wypadkami

Drobiazgi, które ustrzegą dziecko przed domowymi wypadkami

Wtorek, 29 Grudzień 2015
Dla dziecka, które dopiero poznaje świat, przedmioty wokół są niebywale ciekawe. Maluch pragnie wszystkiego dotknąć,...
Kaspersky Safe Kids pomaga rodzicom chronić ich dzieci

Kaspersky Safe Kids pomaga rodzicom chronić ich dzieci

Wtorek, 22 Grudzień 2015
Obecnie, gdy znaczna część życia dziecka przebiega na nienadzorowanej aktywności online, rodzice muszą znaleźć dodatkowe...
Rybka MiniMini poleca przepisy na zdrowe posiłki

Rybka MiniMini poleca przepisy na zdrowe posiłki

Wtorek, 1 Grudzień 2015
„Gotuj z rybką MiniMini” to program promujący prawidłowe nawyki żywieniowe. Dzieciaki, razem z wesołą rybką,...