Jak trujący tlenek węgla wpływa na organizm?

Poniedziałek, 4 Styczeń 2016

W okresie jesienno-zimowym straż pożarna często interweniuje w przypadkach zatruć czadem. Niestety, niejednokrotnie zbierają one śmiertelne żniwo. Dlaczego dwutlenek węgla jest groźny? Jak ten trujący gaz oddziałuje na organizm?

Objawy zatrucia czadem

Czad to gaz bezbarwny i bezwonny, przez co bardzo trudno jest wyczuć go w powietrzu. Najłatwiej zatruć się nim podczas kąpieli w łazience z piecykiem gazowym lub dogrzewając mieszkanie. Pierwsze objawy wpływu tlenku węgla na organizm to ból głowy, któremu później towarzyszą wymioty, osłabienie, oszołomienie, a nawet utrata przytomności. W przypadku zauważenia takich symptomów koniecznie należy szybko usunąć chorego z zaczadzonego miejsca i jak najszybciej przetransportować go do szpitala.

Jak tlenek węgla wpływa na organizm?

Czad blokuje transport tlenu w organizmie. Wszystko dlatego, że wiąże się z hemoglobiną o wiele łatwiej niż cząsteczki O2, które do wszystkich komórek w organizmie doprowadza krew. Kiedy dwutlenek węgla jest wdychany do płuc, zajmuje miejsce tlenu, przez co blokuje jego dostarczanie do wszystkich organów, które zaczynają niedomagać. Na skutek zatrucia tym gazem w pierwszej kolejności uszkadzane są tkanki nerwowe, w tym mózg, mięśnie i serce, co często prowadzi do zgonu.

Czujnik czadu ochroni przed zagrożeniem

Przed zatruciem tlenkiem węgla można się łatwo ochronić. Wystarczy w pomieszczeniach, w których znajdują się sprzęty mogące spowodować niebezpieczeństwo, zainstalować czujniki czadu. Są to urządzania, które alarmują o pojawieniu się groźnego gazu w powietrzu. Ważne, aby zainwestować w wysokiej jakości, atestowane czujki, które będą niezawodne i zapewnią bezpieczeństwo domownikom. Należy także pamiętać o ich odpowiednim montażu. Zwykle, według wskazań producentów, należy je zainstalować na suficie (30 cm od najbliższej ściany) lub na ścianie, (ok. 15 cm poniżej sufitu).

 

Strefa dziecka
Kapcie ochronią rodziców przed LEGO

Kapcie ochronią rodziców przed LEGO

Wtorek, 12 Styczeń 2016
Dziecięcy pokój bywa pełen niebezpieczeństw dla... rodziców. Chyba każdemu opiekunowi zdarzyło się nadepnąć na klocek...
Drobiazgi, które ustrzegą dziecko przed domowymi wypadkami

Drobiazgi, które ustrzegą dziecko przed domowymi wypadkami

Wtorek, 29 Grudzień 2015
Dla dziecka, które dopiero poznaje świat, przedmioty wokół są niebywale ciekawe. Maluch pragnie wszystkiego dotknąć,...
Kaspersky Safe Kids pomaga rodzicom chronić ich dzieci

Kaspersky Safe Kids pomaga rodzicom chronić ich dzieci

Wtorek, 22 Grudzień 2015
Obecnie, gdy znaczna część życia dziecka przebiega na nienadzorowanej aktywności online, rodzice muszą znaleźć dodatkowe...
Rybka MiniMini poleca przepisy na zdrowe posiłki

Rybka MiniMini poleca przepisy na zdrowe posiłki

Wtorek, 1 Grudzień 2015
„Gotuj z rybką MiniMini” to program promujący prawidłowe nawyki żywieniowe. Dzieciaki, razem z wesołą rybką,...