”Niewidzialny zabójca” na parkingu w poznańskiej galerii handlowej

Wtorek, 25 Październik 2016

W minionym tygodniu w Poznaniu otwarto nową galerię handlową Posnania. Jak można było się spodziewać sobota (22.10.2016 r.) przyciągnęła tłumy klientów, a co za tym idzie parkingi pełne samochodów.

Doprowadziło to do bardzo niebezpiecznego zdarzenia, otóż na dwóch poziomach podziemnego parkingu doszło do podwyższenia stężenia tlenku węgla w powietrzu. Na szczęście zainstalowane tam czujniki czadu zasygnalizowały groźną sytuację. Wszystko przez zakorkowane ulice i brak przepustowości wyjazdów z centrum handlowego. Zbyt duża ilość jednocześnie włączonych silników samochodowych doprowadziła do tego, że system wentylacyjny nie był w stanie poradzić sobie z takimi ilościami spalin.

Niezbędna okazała się interwencja straży pożarnej oraz policji. Klientom wydano komunikat odnośnie wyłączenia silników i opuszczenia parkingu. Nieuniknione było ręczne kierowanie ruchem na drogach dojazdowych, przyległych do galerii, aby kierowcy mogli czym prędzej opuścić obiekt. Cała akcja przebiegła na tyle sprawnie, że już po kilkunastu minutach sytuacja została opanowana i znów można było korzystać z miejsc parkingowych.

Posnania jest największym centrum handlowym powstałym na terenie wielkopolski, co sprawia, że ciekawość ściąga do niej mieszkańców z całego województwa. Wiadome jest, że już przed jej otwarciem zgłaszano, że przepustowość  okolicznych dróg jest słaba.
Czy zatem decyzja o wyborze miejsca na wybudowanie tego rodzaju obiektu była słuszna? Pozostaje mieć nadzieję, że taka sytuacja już się więcej nie powtórzy.

To zdarzenie jest potwierdzeniem na to, że źródłem zabójczego tlenku węgla są nie tylko domowe kotły, kominki czy piecyki zainstalowane w niewielkich pomieszczeniach. Natomiast zachęcanie przez producentów do kupna i instalacji czujników czadu, gazu czy dymu nie jest wyłącznie chwytem marketingowym.

Strefa dziecka
Kapcie ochronią rodziców przed LEGO

Kapcie ochronią rodziców przed LEGO

Wtorek, 12 Styczeń 2016
Dziecięcy pokój bywa pełen niebezpieczeństw dla... rodziców. Chyba każdemu opiekunowi zdarzyło się nadepnąć na klocek...
Drobiazgi, które ustrzegą dziecko przed domowymi wypadkami

Drobiazgi, które ustrzegą dziecko przed domowymi wypadkami

Wtorek, 29 Grudzień 2015
Dla dziecka, które dopiero poznaje świat, przedmioty wokół są niebywale ciekawe. Maluch pragnie wszystkiego dotknąć,...
Kaspersky Safe Kids pomaga rodzicom chronić ich dzieci

Kaspersky Safe Kids pomaga rodzicom chronić ich dzieci

Wtorek, 22 Grudzień 2015
Obecnie, gdy znaczna część życia dziecka przebiega na nienadzorowanej aktywności online, rodzice muszą znaleźć dodatkowe...
Rybka MiniMini poleca przepisy na zdrowe posiłki

Rybka MiniMini poleca przepisy na zdrowe posiłki

Wtorek, 1 Grudzień 2015
„Gotuj z rybką MiniMini” to program promujący prawidłowe nawyki żywieniowe. Dzieciaki, razem z wesołą rybką,...