Pokój przyjazny dla dziecka

Czwartek, 30 Kwiecień 2015

Bezpieczny dom to wyzwanie dla rodziców i udane poznawanie świata dla dziecka. Jak przemyśleć aranżację przestrzeni, aby stwarzała możliwości bezpiecznej zabawy dla maluszka? 

Mały mieszkaniec domu to osoba niezwykle ciekawa i jednocześnie dość nieporadna. Nie dajmy się jednak zwieźć temu, że maluszek nie radzi sobie jeszcze w pełni z bieganiem. Nawet na czworakach dojdzie do stołu, będzie starał się samodzielnie wstawać, czy próbował będzie wkładać  do ust różnorodne przedmioty. Warto przemyśleć zawczasu, co może kilkunastomiesięcznemu maluszkowi zagrażać. Oto kilka rad, jak stworzyć bezpieczny dom dla dziecka.

Kanty – wróg delikatnej główki

Kupując meble do mieszkania, szczególnie te przeznaczone do pokoju dziecięcego, warto zadbać o to, aby nie miały one ostrych krawędzi oraz rogów. Uczący się chodzić i samodzielnie wstawać maluszek stale będzie się na nie natykał. Znacznie bezpieczniej jest wybrać takie wyposażenie pokoju, w którym zastosowano obłe kształty i zaokrąglone krawędzie. Jeśli nie zamierzacie zmieniać wystroju wnętrza warto zaopatrzyć się w ochraniacze z tworzywa sztucznego, które po okresie raczkowania i uczenia się chodzić z powodzeniem będzie można ściągnąć bez uszczerbku dla mebli.

Zabezpiecz szklane powierzchnie

Szkło to jeden z podstawowych elementów dekoracyjnych w domach. Wykorzystywane jest nie tylko w oknach, ale również stanowi wykończenie wielu mebli, drzwi czy nawet stołów. Jak ustrzec dziecko przed konsekwencjami zbicia szyby? 

Jeśli właśnie są Państwo w trakcie planowania budowy domu, warto okna zaprojektować na wysokości 85 do 110 cm nad podłogą. Dodatkowo należy pamiętać o wyposażeniu ich w system uniemożliwiający niekontrolowane otwarcie. 

Natomiast, w istniejących oknach można zastosować szyby, które są odporne na stłuczenia. W ten sposób, nawet jeśli powierzchnia ulegnie zniszczeniu, szyba nie rozpadnie się na tysiące drobnych i ostrych elementów. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie folii antywłamaniowej, która zasadniczo wzmocni powierzchnie szklane. 

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie w szafach i drzwiach przezroczystej pleksi, która pomimo tego, że pełni podobne funkcje jak szyba, nie rozpadnie się na drobne kawałeczki. 

Prąd i ogień – śmiercionośne zagrożenie

Obowiązkowym wyposażeniem każdego bezpiecznego domu, w którym mieszka małe dziecko, są zabezpieczenia kontaktów. One uniemożliwią ciekawskiemu maluchowi wkładanie paluszków lub innych elementów do kontaktu i zabezpieczą go przez porażeniem, które może grozić śmiercią. 

Innym, równie niebezpiecznym dla dzieci elementem wyposażenia domu jest kominek. Najbezpieczniejsze dla maluchów jest palenisko kominka z wkładem – wtedy należy tylko odgrodzić dziecko od gorącej szyby. W przypadku tradycyjnego, otwartego kominka należy rozważyć zastosowanie osłony paleniska, która uniemożliwi dziecku bliski dostęp i tym samym ustrzeże je przed poparzeniem. 

Strefa dziecka
Kapcie ochronią rodziców przed LEGO

Kapcie ochronią rodziców przed LEGO

Wtorek, 12 Styczeń 2016
Dziecięcy pokój bywa pełen niebezpieczeństw dla... rodziców. Chyba każdemu opiekunowi zdarzyło się nadepnąć na klocek...
Drobiazgi, które ustrzegą dziecko przed domowymi wypadkami

Drobiazgi, które ustrzegą dziecko przed domowymi wypadkami

Wtorek, 29 Grudzień 2015
Dla dziecka, które dopiero poznaje świat, przedmioty wokół są niebywale ciekawe. Maluch pragnie wszystkiego dotknąć,...
Kaspersky Safe Kids pomaga rodzicom chronić ich dzieci

Kaspersky Safe Kids pomaga rodzicom chronić ich dzieci

Wtorek, 22 Grudzień 2015
Obecnie, gdy znaczna część życia dziecka przebiega na nienadzorowanej aktywności online, rodzice muszą znaleźć dodatkowe...
Rybka MiniMini poleca przepisy na zdrowe posiłki

Rybka MiniMini poleca przepisy na zdrowe posiłki

Wtorek, 1 Grudzień 2015
„Gotuj z rybką MiniMini” to program promujący prawidłowe nawyki żywieniowe. Dzieciaki, razem z wesołą rybką,...