Dziecko w sieci – spraw, by było bezpieczne

Środa, 20 Maj 2015

Dzieci są grupą społeczną, która masowo korzysta ze wszelkich udogodnień oferowanych prze Internet. Filmy, portale społecznościowe, maile i inne to media opanowane przez nieletnich.

Warto jednak pamiętać, że ogólnoświatowa sieć www niesie ze sobą nie tylko wiedzę i nowe kontakty, ale także niebezpieczeństwa.

Oto 10 rad dla rodziców, które pomogą zabezpieczyć pociechę przed negatywnym wpływem płynącym z Internetu.

1. Wspólnie z dzieckiem odkrywaj Internet. Pokaż mu ciekawe strony, na których znajdzie odpowiednie dla niego treści. Możecie zrobić listę przyjaznych stron, które młody internauta będzie mógł samodzielnie oglądać w przyszłości w ten sposób sprawisz, że Twoje dziecko będzie bezpieczne w sieci.

2. Bezpieczeństwo ponad wszystko. Warto rozmawiać z dzieckiem na temat  różnorodnych zagrożeń, które czekają na niego w internecie. Dobrze jest pokazać, że w sieci nie wszyscy są tymi, za których się podają. Warto wskazać, że także nie wszystko, co wiedzą i co czytają, jest prawdą. Dobrze jest także wspomnieć, że w sieci mogą trafić na ludzi, którzy chcą im zrobić krzywdę. Warto wskazać także kilka sposobów, jak unikać zagrożeń czających się w Internecie.

3. Spotkania z przyjaciółmi poznanymi w sieci także mogą wiązać się z szeregiem zagrożeń. Swoją pociechę należy szczególnie uczulić, aby na każde pierwsze spotkanie w „realu” z przyjacielem z sieci otrzymało zgodę rodziców/opiekunów. Co więcej, trzeba uczulić pociechę na to, że pierwszy kontakt musi zawsze odbywać się w towarzystwie osób dorosłych (najlepiej opiekunów lub rodziców) lub przyjaciół.

4. Prywatne dane – naucz dziecko nie dzielić się zbyt pochopnie swoimi danymi prywatnymi. Warto nauczyć swoją pociechę, że może podać takie informacje po uzyskaniu zgody rodziców. Uświadom dziecku, jakie niebezpieczeństwa mogą wynikać z podania swoich danych osobowych osobom przypadkowym. Bezpieczny dom to także ujawnianie danych wyłącznie osobom wiaryogodnym.

5. Nie wszystko złoto, co się świeci – tak też jest w sieci. Warto tę prawdę przekazać dziecku i uświadomić, że nie wszystko w Internecie jest zgodne z prawdą. Co więcej, wszelkie informacje zdobyte w necie warto sprawdzić i zweryfikować w innych źródłach – np. książkach, słownikach czy encyklopediach.

6. Strony adresowane dla dorosłych nie są przeznaczone dla dzieci. Warto zabezpieczyć swój komputer i zainstalować na nim specjalne oprogramowanie, które zablokuje dostęp do treści niepożądanych. Nie warto jednak krzyczeć, kiedy maluch przez przypadek do nich dotrze. Lepiej reagować spokojnie i dać dziecku do zrozumienia, że o wszystkich niepokojących go rzeczach i sprawach może Ci powiedzieć. Budując zaufanie sprawisz, że Twoje dziecko będzie bardziej bezpieczne i skore do wspólnego rozwiązywania problemów.

7. Wszystkie nielegalne i szkodliwe treści, które znajdziesz w sieci warto zgłaszać na policję lub do punktu kontaktowego ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie (www.dyzurnet.pl). Dotyczy to szczególnie pornografii dziecięcej. 

8. Netykieta – sposób na prawidłowe zachowanie w sieci. Warto zapoznać dziecko z zasadami kodeksu dobrego zachowania w Internecie, które są podobne do zasad dobrego wychowania. Pełen wykaz znajdziesz na stronie www.sieciaki.pl . 

9. Warto znać internetowy świat Twoje dziecka – strony, jakie odwiedza, wirtualnych przyjaciół, czy sposoby zachowania. Warto także ustalić zasady korzystania z sieci oraz wskazać sposoby reagowania na trudne sytuacje. Pomóż dziecku je rozwiązać.

10. Internet jest doskonałym źródłem wiedzy, miejscem spotkań i rozwoju więzi społecznych. Pozwól dziecku na uczestniczenie w tym bogatym świecie. Zadbaj jedynie, aby rozrywka i kontakty odbywały się w sposób, który zagwarantuje bezpieczeństwo dziecka w domu.  

Strefa dziecka
Kapcie ochronią rodziców przed LEGO

Kapcie ochronią rodziców przed LEGO

Wtorek, 12 Styczeń 2016
Dziecięcy pokój bywa pełen niebezpieczeństw dla... rodziców. Chyba każdemu opiekunowi zdarzyło się nadepnąć na klocek...
Drobiazgi, które ustrzegą dziecko przed domowymi wypadkami

Drobiazgi, które ustrzegą dziecko przed domowymi wypadkami

Wtorek, 29 Grudzień 2015
Dla dziecka, które dopiero poznaje świat, przedmioty wokół są niebywale ciekawe. Maluch pragnie wszystkiego dotknąć,...
Kaspersky Safe Kids pomaga rodzicom chronić ich dzieci

Kaspersky Safe Kids pomaga rodzicom chronić ich dzieci

Wtorek, 22 Grudzień 2015
Obecnie, gdy znaczna część życia dziecka przebiega na nienadzorowanej aktywności online, rodzice muszą znaleźć dodatkowe...
Rybka MiniMini poleca przepisy na zdrowe posiłki

Rybka MiniMini poleca przepisy na zdrowe posiłki

Wtorek, 1 Grudzień 2015
„Gotuj z rybką MiniMini” to program promujący prawidłowe nawyki żywieniowe. Dzieciaki, razem z wesołą rybką,...