Zakup nieruchomości - alternatywne formy jego finansowania

Środa, 8 Lipiec 2015

Szacuje się, że przynajmniej 95 procent mieszkań obecnie kupowanych jest na kredyt. Jedynie niewielka ich część nabywana jest za gotówkę. Transakcje te dotyczą najczęściej najdroższych apartamentów. Nie wszyscy wiedzą jednak, iż na rynku istnieją tak zwane alternatywne formy finansowania zakupu nieruchomości.

Kredyt bankowy

Największa grupa osób decyduje się na złożenie w banku wniosku o przyznanie kredytu na zakup nieruchomości. Niestety obecnie uzyskanie kredytu hipotecznego nie jest sprawą łatwą. Co więcej, nie jest on przyznawany na całą kwotę zakupu, a wiec wymagany jest tak zwany wkład własny, który stanowi 10% wartości danej nieruchomości. Ogólna zasada jest taka, iż im większym wkładem własnym dysponujemy, tym bank nalicza nam mniejszą marżę od udzielonej pożyczki. Warto więc próbować.

Do uzyskania kredytu hipotecznego, trzeba uzyskać tak zwaną zdolność kredytową. O to może być ciężko szczególnie, gdy mamy niewielkie zarobki. Istnieją jednak sposoby na zwiększenie tej zdolności, na przykład poprzez dopisanie do wniosku lepiej zarabiających rodziców. 

Przed przystąpieniem do złożenia stosownego wniosku do banku, trzeba dysponować pełna dokumentacją mieszkania,  w tym jego wyceną sporządzoną przez rzeczoznawcę majątkowego, oświadczenie dewelopera, odpis z księgi wieczystej oraz akt notarialny lub umowę przedwstępną zakupu mieszkania lub nieruchomości. Ponadto wypis z rejestru gruntów i budynków, który potwierdzi status działki oraz jej przeznaczenie -  pod zabudowę mieszkaniową.

Kredyt u dewelopera

Istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu u dewelopera, choć najczęściej o jego udzielenie klienci zwracają się do banku. Deweloper pożyczający pieniądze na zakup mieszkania, zapisze swoje prawa w księdze wieczystej nieruchomości. 

Po spłaceniu ostatniej raty pożyczonej kwoty, zapis ten zostanie z księgi usunięty, a mieszkanie stanie się w pełni własnością klienta. 

W sytuacji jednak, kiedy klient zaprzestanie spłacania rat, deweloper ma prawo do zabrania mieszkania, na zakup którego pożyczył pieniądze, jednak zwróci klientowi poniesione koszty. Warto wiedzieć, iż deweloper potrąci kwotę niezbędną do przeprowadzenia eksmisji lokatora z lokalu mieszkalnego oraz opłatę umowną, po czym może wystawić mieszkanie do ponownej sprzedaży. 

Jak pokazuje rynek, oferty deweloperskie w kwestii pożyczek pieniędzy na zakup mieszkania są w Polsce mniej popularne, gdyż w stosunku do ofert bankowych są droższe. Taki kredyt łatwiej jest jednak uzyskać, gdyż deweloper nie sprawdza źródła i wysokości uzyskiwanych dochodów tak dokładnie jak czyni to bank.

Wynajem mieszkania, a następnie jego zakup

Zdarzają się sytuacje, że deweloperzy podpisują z klientem umowę wynajmu mieszkania, jednak pod warunkiem konieczności jego zakupu po upływie kilku lat. Sytuacje takie w Polsce maja miejsce stosunkowo rzadko. 

W takiej transakcji deweloper rezygnuje z części dochodu, który jest następnie zamieniany na tak zwany wkład własny klienta. Z kolei kapitał zbierany jest na specjalnym koncie, by klient mógł uzbierać kwotę wymaganą do uzyskania kredytu hipotecznego. Po uzyskaniu takiej kwoty oraz po zaciągnięciu kredytu hipotecznego, klient kupuje daną nieruchomość, do której jednocześnie nabywa prawa własności.

Strefa dziecka
Kapcie ochronią rodziców przed LEGO

Kapcie ochronią rodziców przed LEGO

Wtorek, 12 Styczeń 2016
Dziecięcy pokój bywa pełen niebezpieczeństw dla... rodziców. Chyba każdemu opiekunowi zdarzyło się nadepnąć na klocek...
Drobiazgi, które ustrzegą dziecko przed domowymi wypadkami

Drobiazgi, które ustrzegą dziecko przed domowymi wypadkami

Wtorek, 29 Grudzień 2015
Dla dziecka, które dopiero poznaje świat, przedmioty wokół są niebywale ciekawe. Maluch pragnie wszystkiego dotknąć,...
Kaspersky Safe Kids pomaga rodzicom chronić ich dzieci

Kaspersky Safe Kids pomaga rodzicom chronić ich dzieci

Wtorek, 22 Grudzień 2015
Obecnie, gdy znaczna część życia dziecka przebiega na nienadzorowanej aktywności online, rodzice muszą znaleźć dodatkowe...
Rybka MiniMini poleca przepisy na zdrowe posiłki

Rybka MiniMini poleca przepisy na zdrowe posiłki

Wtorek, 1 Grudzień 2015
„Gotuj z rybką MiniMini” to program promujący prawidłowe nawyki żywieniowe. Dzieciaki, razem z wesołą rybką,...