Podpisujemy umowę notarialną – o czym należy pamiętać?

Środa, 5 Sierpień 2015

Podpisanie umowy u notariusza stanowi zwieńczenie naszych starań o własne mieszkanie. W ten sposób w końcu stajemy się jego pełnoprawnym właścicielem. Wszelkie wcześniejsze dokumenty, jak umowy przedwstępne czy kupna – sprzedaży, nie mają tak dużej mocy prawnej. Najistotniejsza jest umowa notarialna.

Podpisanie umowy notarialnej

W celu podpisania umowy notarialnej musimy udać się do notariusza z kompletem dokumentów – zarówno naszych, jak i tych dotyczących mieszkania, które kupujemy. Powinniśmy jednak mieć się na baczności, zadbać o każdy szczegół. Dlaczego? Do obowiązków notariusza należy bowiem jedynie sporządzenie zgodnej z prawem, poprawnej umowy. Jednak to nie on jest odpowiedzialny za to, czy jest ona w stu procentach legalna. Nie sprawdza bowiem choćby prawdziwości dokumentów, którymi legitymuje się sprzedający, nie ma tego typu możliwości. Notariusz bazuje bowiem na tym, co zostało mu przyniesione.

Dlatego to naszą rolą jest dokładne przyjrzenie się sytuacji. Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby dotrzeć do możliwie jak największej ilości informacji, sprawdzić wszystko należycie. Nie ma znaczenia, czy kupujemy mieszkanie bezpośrednio od właściciela czy też za pośrednictwem biura nieruchomości.

Niestety, oszustów nie brakuje i to od naszej czujności zależy, czy padniemy ich ofiarą czy uda nam się tego uniknąć. Może się wydawać, iż jest to niezwykle trudne – zwłaszcza w sytuacji, gdy nie posiadamy zbyt dużej wiedzy z zakresu prawa. Na szczęście możemy podjąć wiele działań, z pozoru błahych, jednak w znacznym stopniu pozwalających nam ustrzec się oszustwa.

Rzetelna informacja to podstawa

Przed zakupem mieszkania warto na przykład zasięgnąć informacji u sąsiadów - z pewnością będą wiedzieli, kto jest rzeczywistym właścicielem mieszkania, które chcemy nabyć, czy faktycznie w nim przebywa, dlaczego zdecydował się na to, aby je sprzedać. Jeśli lokum było przez szereg lat wynajmowane, a nagle bez wyraźnego powodu idzie pod młotek – powinniśmy być czujni. Niewiele osób bowiem rezygnuje z tak dobrej inwestycji. Warto zatem poświęcić trochę czasu, by porozmawiać na ten temat z sąsiadami. Pamiętajmy, że z naszej strony nie jest to wścibstwo, lecz działania mające na celu zabezpieczenie własnych  interesów. Wszak podpisanie umowy notarialnej to bardzo istotny moment w naszym życiu, musimy się do niego przygotować właściwie.

Pamiętajmy o swoich prawach

Niekiedy zdarza się, iż właściciel jednak rezygnuje ze sprzedaży. Niezależnie od tego, czy stanie się to w chwili podpisywania umowy u notariusza czy też wcześniej – pamiętajmy, iż w takim wypadku prawo jest po stronie kupującego. Kiedy podpisaliśmy już umowę kupna- sprzedaży, możemy zdecydować się na jego wyeksmitowanie. Warto także dowiedzieć się, czy w lokalu nie są zameldowane jakieś inne osoby. 

Mamy nadzieję, że dzięki temu tekstowi każdy przyszły właściciel będzie mógł nabyć mieszkanie bez problemów. Pamiętajmy jednak, by jeszcze przed podpisaniem umowy notarialnej dokładnie sprawdzić stan prawny lokalu!

 

Strefa dziecka
Kapcie ochronią rodziców przed LEGO

Kapcie ochronią rodziców przed LEGO

Wtorek, 12 Styczeń 2016
Dziecięcy pokój bywa pełen niebezpieczeństw dla... rodziców. Chyba każdemu opiekunowi zdarzyło się nadepnąć na klocek...
Drobiazgi, które ustrzegą dziecko przed domowymi wypadkami

Drobiazgi, które ustrzegą dziecko przed domowymi wypadkami

Wtorek, 29 Grudzień 2015
Dla dziecka, które dopiero poznaje świat, przedmioty wokół są niebywale ciekawe. Maluch pragnie wszystkiego dotknąć,...
Kaspersky Safe Kids pomaga rodzicom chronić ich dzieci

Kaspersky Safe Kids pomaga rodzicom chronić ich dzieci

Wtorek, 22 Grudzień 2015
Obecnie, gdy znaczna część życia dziecka przebiega na nienadzorowanej aktywności online, rodzice muszą znaleźć dodatkowe...
Rybka MiniMini poleca przepisy na zdrowe posiłki

Rybka MiniMini poleca przepisy na zdrowe posiłki

Wtorek, 1 Grudzień 2015
„Gotuj z rybką MiniMini” to program promujący prawidłowe nawyki żywieniowe. Dzieciaki, razem z wesołą rybką,...